Ek Hesap Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?

Ek hesap, bankanın belirlediği limit dahilinde, vadesiz mevduat hesabına tanımlanan ve banka hesabınızda yeterli para olmadığı durumlarda bile hesaptan nakit çekmenizi, alışveriş yapmanızı sağlayan bir kredi ürünüdür.

0 3.947

Ek Hesap Nedir?

Kısacası Ek Hesap; vadesiz mevduat hesabındaki tüm özelliklere sahip olan sürekli bir kredidir. Hesabınıza bir kez tanımlandığında limitiniz dahilinde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda sizlerle Ek Hesap Nedir? Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır? konusunda konuşacağız.

Ek Hesapla Ne Yapabilirim?

Ek hesabınızı, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu ve benzer faturalar, okul taksiti, sigorta primi gibi düzenli ödemelerin aksamaması için otomatik ödeme talimatı vererek kullanabilir, aynı zamanda diğer olası acil nakit ihtiyacınızı karşılamak üzere kullanabilirsiniz.

Ek Hesap Faizi Ne Zaman Tahakkuk Eder?

Maaşınız bankanız aracılığıyla ödeniyorsa, her ay maaşınızın hesabınıza geçtiği taktirde; Maaşınıa bankanız aracılığıyla ödenmiyorsa, Ek Hesabı açtırırken belirlediğiniz tarihte aylık olarak tahakkuk etmektedir.

Ek Hesap Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Müşterilerin Ek Hesap limitleri, bankaların kredi politikaları çerçevesinde oluşturulan kriterlere göre belirlenmektedir. Bankalar, hesap limitlerini serbestçe belirtleme hakkına sahiptirler.

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

Ek Hesap’ta faiz hesabı günlük olarak gerçekleştirilmekte. Tanınlanmış olan limit kullanılarak nakit çekildikten / alışveriş yapıldıktan sonra ödeme yapılan güne kadar faiz işletilir. BSMV ve KKDF bu faiz üzerinden hesaplanarak ayrı bir şekilde tahsil edilmektedir. Limitinizi aynı gün içerisinde kullanıp – kapatırsanız, toplam 1 günlük faiz uygulanacaktır. İş günleri haricinde kullanıp, aynı gün kapatırsanız, iş gününe kadarki süre dahilinde faiz hesaplanmaktadır.

Ek Hesap İçin Nasıl Başvuruda Yapılır?

Başvurularınızı bankanızın şubelerinden yapabilirisniz. Hazır limitinizin mevcut olması durumunda ise bu bankaya göre ATM, Çağrı Merkezi ve Cep Şube olarak esnetilebilir.
Ek hesap başvuruları bankaların politikaları çerçevesinde değerlendirilkten sonra olumlu olursa, banka şubesine gitmeye gerek kalmadan hesabınıza tanımlanmaktadır.

Ek Hesap İle Ne Tür Bankanıcık İşlemleri Yapabilirim?

Normal vadesiz mevduat hesabının tüm özelliklerine sahip olduğundan dolayı dilediğiniz bankacılık işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Örneğin mobil, okul ücreti, fatura gibi düzenli ödemeler, çek ödemeleri, nakit para talepleri, Havale – EFT, virman işlemlerini hesabınızda para olmadığı durumlarda bile ek hesabınız ile gerçekleştirebilirsiniz.
Hesabınız ile taksitli ya da peşin ödemeleri de limitleriniz çerçevesinde yapabilirsiniz.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabınızı kapatmak için bankanızın şubelerine gidebilir; aynı zamanda çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ek hesabınızın kapanması için mevcut kredi borcunuzun ve faizinin olmaması gerekmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.