Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

Bir çok kişi, el alım-satımında tapu masraflarının ne kadar olduğunu merak etmekte. Yazımızda sizlere bu konuda detaylı bilgi verdik.

0 6.478

Taşınamaz malların alım-satım işlemlerinde ödenmesi gereken bazı masraflar vardır. Özellikle bu malın ev olduğu düşünülürse tapu işlemleri sırasında bir takım ödemeler yapılmak zorundadır. Tarafların bir takım belgeleri ibraz etme yoluyla ortaya çıkan masrafların ödenmesi gerekir.

Eğer alım-satım işlemlerinde emlakçı söz konusu ise alıcı ve satıcı, emlakçıya %2 komisyon ücreti ve ortaya çıkan KDV matrahlarını ödemekle yükümlüdür. Bazı özel durumlarda bu oran %3’e çıkabilir.

Daha fazla mesaj
Daha fazla mesaj

Ayrıca tapu harcı %15-20 arasında değişkenlik gösteren konutun emlak vergisi miktarından da az olmaması şartı bulunmaktadır. Alıcı ve satıcı bu bedelleri ayrı ayrı ödemek zorundadır.

Aynı zamanda tapu devirleri esnasında döner sermayeye ödenecek bedel ise 82,50 TL olarak yasallaşmıştır. Belirttiğimiz üzere emlak vergisi oranı ise %2 olarak işlem görmektedir.  Aynı zamanda satın alma işlemleri bittikten sonra vergi dairesinden herhangi bir borcun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Bu kontrolleri yapmazsanız satın aldıktan sonra büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Tüm bu yasaların ana amacı, taraflar arasındaki anlaşmazlığı en aza indirip, güvenli ticaret yapılmasını sağlamaktır.

Tamamen kişilerin yükümlülüğü altında olan bu masrafların ödenmesi zorunludur. 2020 yılı için geçerli olan tapu masrafları bu şekildedir. Farklı bilgiler için tapu müdürlüğünü arayıp konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer tapu masraflarını karşılamak için kredi çekecekseniz, kredi çekmede en önemli etken olan kredi notunuzu nasıl yükseltmeniz gerektiğini Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları isimli makalemizden öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.