Petrol Fiyatları Neden Düşüş Gösteriyor?

Bir taraftan artan virüs vakalarının talebi azaltması, diğer taraftan Çin ile ABD arasında artan gerilim yüzünden petrol fiyatları ciddi baskı altında.

0 3.991

2020 yılının ilk aylarından bu yana ciddi düşüşlere maruz kalan petrol fiyatı, senenin yedinci ayını geride bırakacağımız şu günlerde bile halen çok düşük seviyelerde. Bu yazımızda sizlere Petrol Fiyatları Neden Düşüş Gösteriyor? konusuyla ilgili detaylı bilgi vereceğiz.
Dünya genelinde 15 milyonu geçen koronavirüs vakaları, talepte azalma olacağı endişesi ve Çin ile ABD arasında bir türlü dinmek bilmeyen gerilim petrol üzerinde baskı yaratan faktörlerden bazıları.

Eylül Vadeli Olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Varil Başına 40,77 Dolar Fiyata Kadar Geriledi.

Önceki haftalarda kapanış seviyesi asgari 41 doları gören ham petrolün varil fiyatı, bu haftanın son işlem gününde %2 seviyesinden fazla düşüş yaşadı. Saat 10:30 civarlarında %0,73 ekside 40,78 dolardan işlem gören ham petrol, bu hafta %1,3 civarında bir artış gösterdi.
Petrol analistlerine göre, 40,40 ile 41,40 arasıda dört saatlik kapanışlarda yükseliş devam edecek. Bu seviyelerin üzerindeki kalıcık barajı aşılırsa, 42,50 – 43,50 – 44,50 seviyeleri gündeme gelecektir. 40,40 altında kapanış söz konusu olur ise, 39,80 ve 39,0 seviyelerine doğru inişlerin gerçekleşeceği düşünülüyor.

Petrol Fiyatları Üzerindeki En Büyük Baskı Koronavirüs!

Petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların sebebi olan baskıyı yaratan ana unsur, Dünya genelinde her gün artmaya devam eden Covid-19 – Koronavirüs vakaları. Bu günün rakamlarına göre, toplam enfekte sayısı 15 milyon 700 binken, hayatını kaybedenlerin sayısı 650 binin üzerinde.
Salgının başlamasından bu güne 7 ay geçmesine rağmen halen yayılma hızı kontrol altına alınamayan virüs, petrolde yeniden talep endişesini doğurdu. Bununla birlikte, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları dün açıklandı.

Daha fazla mesaj
Daha fazla mesaj

İşsizlik Maaşı Başvuruları Yükseldi!

Mart ayından Temmuz ayına kadar sürekli düşüş gösteren ABD işsizlik maaşı başvuruları, ilk defa yükselerek 1 milyon 416 bin’e çıktı!

Eylül Vadeli Brent Petrol, ICE Futures Piyasasında 43 Dolar Sınırında!

Brent petrolün varili şu anlarda %0,25 ekside 43,21 dolar fiyat ile işlem görüyor. Dün 43,30’dan kapandıktan sonra bu sabah 43,32’den başlangıç yaptı. İşlem saatleri içerisinde ise 43,02 dolara kadar gerileme kaydedildi. Petrol analistleri, Çin ile ABD arasında dinmek bilmeyen gerilimin de fiyatları aşağı çektiğini düşünüyor.
Amerika Birleşik Devleti, bu haftanın başında Çin’in Houston’daki konsolosluğunun kapatılmasını istedi. Karşı hamle yapmaya geç kalmayan Çin ise ABD’ye Chengdu kentindeki konsolosluğu kapatması talimatını verdi. Çin Dışişleri Bakanlığı, aldıkları bu tedbirlerin ABD’nin haksız kararına karşı gerekli bir cevap olduğunu söyledi. Tüm bu yapılanların diplomatik pratiklere ve yasalara uygun olduğunun da altını özellikle çizdi.

Trump Çin’i Suçluyor!

İki ülke için geride bıraktığımız 2 yıl zaten çok hareketli geçmişken, aralarında yaşanan ticaret savaşları da bunun cabası. Ocak ayında yapılan anlaşma ile sular tam duruldu derken, Aralık ayında ortaya çıkan virüs yüzünden Trump Çin’i Suçlamaya Başladı! Bunun sebebi virüsün ana merkezinin Çin’in Wuhan kenti olması.
Sonrasında bu olaylar zincirine bir de Hong Kong’a yönelik imzalanan ulusal güvenlik yasası da eklendiğinde, ipler çok sıkı şekilde gerildi.
Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan tansiyon, şüphesiz petrol fiyatlarını etkileyecekti, etkiledi de. ABD’de artan ham petrol stokları yüzünden geride bıraktığımız 2 ayda ABD Ham Petrol fiyatı -0.5 doları bile gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.